Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

74 ROCZNICA - WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ, NAPAŚCI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH ORAZ BITWY O TOMASZÓW MAZOWIECKI - 06.09.2013

opublikowane: 16 wrz 2013, 00:41 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 16 wrz 2013, 05:42 ]
    W dniu 6 września 2013 r. uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio, wzięli udział w uroczystościach religijno – patriotycznych upamiętniających 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 74 rocznicę Bitwy o Tomaszów Mazowiecki oraz 74 rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich  na Polskę, które odbyły się na Cmentarzu Wojennym przy ul. Smutnej oraz w Kościele Św. Jadwigi Królowej.

    Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia Flagi Narodowej na maszt oraz  odegrania Hymnu Narodowego.

    Następnie, Dziekan Dekanatu Tomaszowskiego ksiądz prałat Henryk Kowaliński poprowadził modlitwę w intencji poległych w czasie II wojny światowej.

    W dalszej kolejności, po okolicznościowych przemówieniach nawiązujących do bohaterskiej walki Polaków, w tym mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego w obronie Ojczyzny i naszego miasta, odczytano Apel Poległych a żołnierze Kompanii Honorowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oddali salwę honorową w hołdzie bohaterom i ofiarom II wojny światowej.

    Na zakończenie pierwszej części uroczystości zgromadzeni na niej, przedstawiciele różnych środowisk, w tym uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących z niemieckim okupantem w latach 1939-1945 oraz obeliskiem poświęconym płk Stanisławowi Hojnowskiemu.

    Później, uczestnicy pierwszej części uroczystości przemaszerowali do Kościoła Św. Jadwigi Królowej na mszę św., która została odprawiona przez księdza prałata Henryka Kowalińskiego w intencji poległych oraz o pokój na świecie.
 
    Uroczystości uświetniła swoją obecnością Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Smardzewic.