Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

75 ROCZNICA - WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ, NAPAŚCI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH ORAZ BITWY O TOMASZÓW MAZOWIECKI - 05.09.2014

opublikowane: 24 gru 2014, 04:08 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 17 sty 2015, 04:31 ]
           W dniu 5 września 2014 r. uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. Św. Ojca Pio, wzięli udział w uroczystościach religijno – patriotycznych upamiętniających 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicę Bitwy o Tomaszów Mazowiecki oraz 75 rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę, które odbyły się na Cmentarzu Wojennym przy ul. Smutnej oraz w Kościele Św. Jadwigi Królowej.

          Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia Flagi Narodowej na maszt oraz odegrania Hymnu Narodowego. Następnie, Dziekan Dekanatu Tomaszowskiego ksiądz prałat Henryk Kowaliński poprowadził modlitwę w intencji poległych w czasie II Wojny Światowej.

           W dalszej kolejności, po okolicznościowych przemówieniach nawiązujących do bohaterskiej walki Polaków, w tym mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego w obronie Ojczyzny i naszego miasta, odczytano Apel Poległych a żołnierze Kompanii Honorowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oddali salwę honorową w hołdzie bohaterom i ofiarom II Wojny Światowej.

     Na zakończenie pierwszej części uroczystości zgromadzeni na niej, przedstawiciele różnych środowisk, w tym uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. Św. Ojca Pio złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy walczących z niemieckim okupantem w latach 1939-1945 oraz obeliskiem poświęconym płk Stanisławowi Hojnowskiemu.

      Później, uczestnicy pierwszej części uroczystości przemaszerowali do Kościoła Św. Jadwigi Królowej na mszę św., która została odprawiona przez księdza prałata Henryka Kowalińskiego w intencji poległych oraz o pokój na świecie. Uroczystości uświetniła swoją obecnością Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Smardzewic.

rocznica wybuchu wojny


wojnafilm


Comments