Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

IV stacja obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej oraz ustanowienie św. Antoniego patronem miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego

opublikowane: 27 cze 2016, 10:25 przez moderator serwisu

18 czerwca 2016 r. w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej odbyła się uroczystość ustanowienia św. Antoniego patronem miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego.

W tej uroczystości wzięli udział także - uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim wraz ze swoimi nauczycielami. Obecni na uroczystości byli również członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. Św. Ojca Pio.          

Uroczystości rozpoczęły się procesją z relikwiami św. Antoniego z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który był ostatnią stacją, prawie miesięcznej peregrynacji relikwii św. Antoniego po parafiach miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego.

Podczas Eucharystii odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Antoniego patronem miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który w słowie skierowanym do wiernych wiele uwagi poświęcił postaci św. Antoniego. Metropolita Łódzki przypomniał, że św. Antoni żył Ewangelią, na co dzień, doskonale znał Pismo Święte i Jego nauczaniem się w życiu kierował. Czerpał z życia Jezusa i wprowadzał Jego zasady do swojego codziennego myślenia i działania. Widział realizację swojego powołania, jako pokorny kapłan, ubogi, posłuszny i czysty w duchu św. Franciszka z Asyżu.

 Uroczystości zakończyły się wprowadzeniem relikwii świętego do kościoła św. Antoniego, który stał się Sanktuarium Św. Antoniego.

 

Comments