Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

Marsz dla Jezusa - 29 marzec 2015

opublikowane: 31 mar 2015, 10:40 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 9 lip 2015, 11:04 ]

 

            Kilka tysięcy młodych osób z terenu całej archidiecezji łódzkiej wzięło udział w Marszu dla Jezusa tradycyjnie już organizowanego w Niedzielę Palmową. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8), to hasło tegorocznego Marszu. Ten niezwykle radosny pochód młodzieży oddającej cześć Jezusowi rozpoczął się o godzinie 13:30 na Placu Wolności, a potem przeszedł ulicami Łodzi aż do Katedry.


                   Wśród młodych ludzi, którzy uczestniczyli w ,,Marszu dla Jezusa” była kilkunastoosobowa grupa uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim - Konrad Świnoga, Ewa Kołodziejczyk, Natalia Marcyzak, Aleksandra Świderska, Julia Makowska, Piotr Koziorowski, Jakub Rejbicz, Norbert Drużdż, Cezary Gajda, Szymon Łękawski, Dawid Rachfał, Wiktor Głowacki, Oskar Stoliński. Wraz z nimi w Marszu dla Jezusa uczestniczyli - zastępca dyrektora obydwu szkół Pan Mariusz Węgrzynowski oraz ksiądz Bartłomiej Franczak z parafii Św. Jadwigi Królowej.


            Marsz prowadziła młodzież zrzeszona w wolontariacie ŚDM Archidiecezji Łódzkiej. Wspólnie ze wszystkimi uczestnikami młodzi zatańczyli przygotowanego wcześniej flashmob’a, wyrażając w nim swoją miłość do Jezusa. Młodzi nieśli relikwie błogosławionej Karoliny Kózkówny patronki Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz serce 2.0 symbolizujące dwa Sakramenty ( pokuty i eucharystii) omawiane w kolejnym roku przygotowań do ŚDM.
            Rozpoczynając uroczysty marsz Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił palmy. Następnie Marsz wyruszył ulicą Piotrkowską i Kościuszki w stronę Archikatedry.
            Młodzi ludzie biorący udział w Marszu dla Jezusa podkreślali, że jest to dla niech niezwykłe spotkanie. Cieszą się z obecności tylu swoich rówieśników, którzy również wierzą w Boga i chcą o tym mówić głośno. Młodzież na Marsz przyciąga przede wszystkim atmosfera, którą co roku udaje się tu stworzyć, pełna radości, uśmiechu, wzajemnej życzliwości i jedności.
            Marsz dla Jezusa to główny punkt obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji. Organizuje go Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, chcąc w ten niezwykle radosny sposób przeżyć Niedzielę Palmową.
        Marsz dotarł do Archikatedry około godziny 15, gdzie Arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita łódzki sprawował Mszę świętą.
Uroczysta Msza święta niedzieli Męki Pańskiej rozpoczęła się podobnie jak w ubiegłym roku procesją wejścia, której towarzyszył obrzęd nawiązujący do łacińskiej liturgii poświecenia świątyni.
        Ksiądz Biskup podszedł do zamkniętych drzwi Bazyliki Archikatedralnej i uderzając w nie trzykrotnie pastorałem prowadził dialog ze scholą znajdującą się we wnętrz:


- Córo Syjonu, święte Miasto Boga. Otwórz swoje bramy dla Króla chwały!
- Któż jest tym królem chwały?
- Pan dzielny i potężny!

            Tak uczynił trzykrotnie, a po trzecim dialogu Ksiądz Biskup uczynił pastorałem znak krzyża nad progiem świątyni, otworzył drzwi i wszedł do środka wraz z asystą.
Liturgię swoim śpiewem uświetniła schola młodzieżowa złożona z wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży oraz schola klerycka, która w przepiękny sposób wyśpiewała Mękę Pańską według relacji świętego Mateusza.
            W słowie skierowanym do młodych Arcybiskup Marek Jędraszewski nawiązał do dwóch fragmentów Ewangelii. Pierwszego, który odczytany został na Placu Wolności opowiadającego o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i drugiego mówiącego o Męce Pańskiej. W jednej i drugiej słychać ludzi, którzy krzyczą. W pierwszej jest to radosne słowo uwielbienia – hosanna Synowi Dawidowemu. W drugiej jest to krzyk – ukrzyżuj! Niewykluczone – mówił Metropolita Łódzki, że jeden i drugi krzyk wychodził z ust tych samych osób. Dziś jest podobnie, dziś wielu chce usunąć Jezusa z serc innych, z miejsc publicznych.W naszej Ojczyźnie szydzi się z Jezusa i jego Ewangelii. Niektórzy domagają się, by Ewangelii nie uczono w szkole, by religii w ogóle w szkole nie było! Czy nie czynią tego ci, którzy kiedyś otrzymali chrzest, którzy kiedyś należeli do Chrystusa? – pytał Ksiądz Arcybiskup.
                Łatwo jest dziś Jezusa usunąć ze swego życia, łatwo zacząć żyć bez Niego!  O tym mówiła pantomima, którą uczestnicy marszu mogli obejrzeć w świątyni przed rozpoczęciem Mszy świętej. To przedstawienie przygotowali młodzi ludzie z Ruchu Czystych Serc. Oni swoje czyste serce chcą zachować dla Pan Jezusa. On jedyny ma prawo do naszych czystych serc, bo jest ich Panem. A kto zachowuje dla Jezusa swoje serce piękne i czyste, to zachowuje je dla siebie i tym sercem może się dzielić z innymi, zwłaszcza ze swymi rówieśnikami.
            Na zakończenie swojego słowa Ksiądz Arcybiskup zachęcił młodych ludzi do czynnego uczestnictwa w celebracji Triduum Paschalnego. To będzie wyraz naszej miłości do Niego, naszego Pana i Zbawiciela i podziękowanie, za to, że należymy do Świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła – co jest naszą radością i chlubą.
Przed błogosławieństwem młodzież podziękowała swojemu Pasterzowi, którego nazwano – sternikiem Łódzkiej Łodzi Piotrowej, za obecność i miłość, jaką okazuje młodym przygotowującym się do Światowych Dni Młodzieży.
Diecezjalne XXX, jubileuszowe Dni Młodzieży w diecezji zakończyło błogosławieństwo Metropolity Łódzkiego.

 

                                                           SZCZĘŚĆ BOŻE!!!

                                               I DO ZOBACZENIA ZA ROK!!

 

marsz dla Jezusa 2015

Comments