Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

ODWIEDZINY CMENTARZA  WOJENNEGO  -  31.10.2013

opublikowane: 22 lis 2013, 03:20 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 25 lis 2013, 01:02 ]
    W przeddzień święta Wszystkich Świętych, w dniu 31 października 2013 r. uczniowie pierwszej, drugiej i trzeciej klasy Katolickiego Gimnazjum wraz z nauczycielem historii Panem Zbigniewem Stysiem, udali się na Cmentarz Wojenny w Tomaszowie Mazowieckim, położony przy ulicy Smutnej. 

    Swoją obecność na cmentarzu, zgromadzeni rozpoczęli modlitwą w intencji poległych za Ojczyznę żołnierzy oraz zapaleniem zniczy pod pomnikami, które ich upamiętniają.

    Na tym cmentarzu, który powstał w 1949 roku, na części cmentarza katolickiego, umiejscowione są groby żołnierzy ekshumowanych z Parku im. Jana  Rode, zwłoki 48 żołnierzy 14 Samodzielnej Brygady Artylerii Przeciwpancernej, poległych w kwietniu i maju 1945 r., zwłoki 47 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. i pozostałych żołnierzy Wojska Polskiego, których groby były umiejscowione w różnych częściach cmentarza Rzymsko – Katolickiego. Na cmentarz wojenny przeniesiono także zwłoki nieznanych legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego poległych w walce z Rosjanami w 1915 r.

    Na terenie cmentarza znajduje się wiele pomników upamiętniających Polaków poległych i zamordowanych na wszystkich frontach świata, zarówno podczas I jak i II Wojny Światowej.
 
    Pan Zbigniew Styś, oprowadził uczniów naszej szkoły, po całym cmentarzu, omawiając jednocześnie historię powstania wszystkich pomników i kogo one upamiętniają.

    Była to naprawdę przepiękna lekcja historii.