Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

ŚLADAMI JANA PAWŁA II – 09.-13.09.2012

opublikowane: 19 kwi 2013, 03:27 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 15 maj 2013, 04:02 ]
    W dniach 9 - 13 wrzesień 2012 r. uczniowie i  nauczyciele Katolickiego Gimnazjum oraz członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. Św. Ojca Pio udali się na pielgrzymkę śladami Jana Pawła II. 
    Pierwszego dnia pojechaliśmy do Sanktuarium Św. Ojca Pio, które jest położone na Przeprośnej Górce. Tam, uczestnicy pielgrzymki zostali zapoznani z historią powstania "Sanktuarium" przez Wicekustosza o. Józefa Zderkiewicza. Następnie modlili się przed relikwiami Św. Ojca Pio. Na zakończenie wszyscy otrzymali indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił o. Józef  Zderkiewicz. W dalszej kolejności uczestnicy pielgrzymki przeszli Drogą Krzyżową, której stacje położone są w przepięknej scenerii lasu.
    Późnym popołudniem pielgrzymka dotarła do rodzinnego miasta Karola Wojtyły późniejszego Papieża Jana Pawła II, to znaczy do Wadowic. Tam, uczestniczyliśmy we mszy św. w Sanktuarium  Św. Józefa, w którym posługują Ojcowie Karmelici Bosi. W tym właśnie "Sanktuarium" przyjął Szkaplerz Karmelitański Karol Wojtyła. Znajdują się tutaj także w Ołtarzu Matki Bożej w sarkofagu relikwie bł. Alfonsa oraz relikwie Św. Rafała Kalinowskiego. Obraz Św. Józefa jest natomiast przyozdobiony od 2004 roku papieskim Pierścieniem Ojca Świętego Jana Pawła II.
    Następnie udaliśmy się na kolację, a później na nocleg, który mieliśmy w Domu Rekolekcyjnym "Na Górce" im. Jana Pawła II, właśnie u Ojców Karmelitów Bosych.
    Trzeba dodać również to, iż wszystkie cztery noclegi miały miejsce u Ojców Karmelitów Bosych. Także, śniadania, obiady i kolacje jedliśmy właśnie u "Ojców". Codziennie rano przed śniadaniem, obecni byliśmy na mszy św.
    W tym miejscu mówimy gorące Bóg zapłać! wszystkim Ojcom Karmelitom Bosym z Wadowic, w sposób szczególny o. Grzegorzowi Irzykowi za bardzo życzliwe przyjęcie naszej grupy oraz Paniom, które przygotowywały bardzo smaczne posiłki.
W drugim dniu naszej pielgrzymki udaliśmy się do Krakowa. Zwiedzanie miasta, z niezwykle miłą przewodniczką, rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego na Wawelu. Następnie udaliśmy się na Franciszkańską 3 pod okno, z którego przemawiał podczas pielgrzymek do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II.W dalszej kolejności udaliśmy się na "Stary Rynek", tam zwiedziliśmy, między innymi Bazylikę Mariacką a w niej Wielki Ołtarz, który wykonał Wit Stwosz, Kościół Św. Wojciecha, Sukiennice, Wieżę Ratuszową i Bramę Floriańską.
    Popołudniem udaliśmy się do Łagiewnik gdzie znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia konsekrowane podczas ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Tam, zostaliśmy oprowadzeni po "Sanktuarium" – zwiedziliśmy między innymi celę siostry Faustyny Kowalskiej, byliśmy także na wieży, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę, w tym oczywiście na Kraków.
    Zarówno, podczas pobytu w "Sanktuarium", Bazylice Mariackiej, jak i również Kościele Św. Wojciecha cała grupa przed rozpoczęciem zwiedzania modliła się w intencjach dotyczących rozwoju naszej szkoły, jak i również swoich prywatnych.
    W kolejnym dniu udaliśmy się do Muzeum Auszwitz – Birkenau, które znajduje się w Oświęcimiu.
    Te kilka godzin, które tam spędziliśmy na pewno zostanie zapamiętanych przez każdą osobę do końca życia – "ludzie ludziom zgotowali ten los".
W następnym dniu pojechaliśmy do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego znajdującego się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po modlitwie i zwiedzaniu "Sanktuarium" po, którym oprowadziła nas przez przewodniczka, udaliśmy się na "Dróżki Pana Jezusa". Te rozważania przy przepięknych stacjach Drogi Krzyżowej, na pewno umocniły naszą "wiarę" – po raz kolejny mogliśmy sobie uzmysłowić to, jak wielka jest miłość Boga do człowieka.
    W ostatnim dniu naszej pielgrzymki zwiedzaliśmy Wadowice, przede wszystkim Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której znajdują się między innymi relikwie bł. Jana Pawła II i Św. Ojca Pio, przy których modliliśmy się w intencjach swoich rodzin, a także chrzcielnica, przy której został ochrzczony Karol Wojtyła. W dalszej kolejności zwiedzaliśmy  "Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II" oraz "Stary Rynek".  Skosztowaliśmy tam, co jest chyba oczywiste, "papieskie kremówki" – na samo wspomnienie o ich smaku pojawia się uśmiech.
    W drodze powrotnej pojechaliśmy na Jasną Górę. Tam, uczestniczyliśmy we mszy św. przed "Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej" odprawionej, między innymi w naszej intencji. Po mszy św. wszyscy obecni na niej, dokonali osobistego "Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski".