Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI I BIEG NIEPODLEGŁOŚCI – 11.11.2013

opublikowane: 22 lis 2013, 04:26 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 24 sty 2014, 02:55 ]

    W dniu 11 listopada 2013 r. uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim, wspólnie z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio, wzięli udział w uroczystościach religijno – patriotycznych związanych z przypadającą w tym dniu 95 rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodowej w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w innych miejscach pamięci zlokalizowanych na dziedzińcu Kościoła przypominających walkę Polaków o niepodległość.

    Po złożeniu kwiatów, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

    Następnie, po zakończonej mszy świętej, wszyscy zgromadzeni na niej przemaszerowali pod pomnik poległych Legionistów Piłsudskiego.

    Tutaj, po wciągnięciu Flagi Państwowej na maszt i odśpiewaniu Hymnu Narodowego miały miejsce okolicznościowe przemówienia przypominające historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz osobę Józefa Piłsudskiego, które skierowane zostały do zgromadzonych mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego.

    W dalszej kolejności odczytano Apel Poległych a Kompania Honorowa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oddała salwę honorową.
 
    Na końcu uroczystości przedstawiciele władz samorządowych oraz różnego rodzaju organizacji i szkół, w tym uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio, złożyli wiązanki biało czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Legionistów.

    Uroczystości uświetniła swoją obecnością Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Smardzewic.

    Zgodnie z tradycją, tuż po zakończeniu uroczystości, odbył się również Bieg Niepodległości, w którym udział wzięli, uczniowie i nauczyciele z naszych szkół.

OBCHODY NIEPODLEGŁOŚCI