Główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I BIEG NIEPODLEGŁOŚCI – 11.11.2012

opublikowane: 19 kwi 2013, 03:49 przez moderator serwisu   [ zaktualizowane 1 sie 2013, 02:01 ]

W dniu 11 listopada 2012 r. uczniowie i nauczyciele Katolickiego Gimnazjum wspólnie z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio wzięli udział w uroczystościach religijno – patriotycznych związanych z przypadającą w tym dniu 94 rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodowej w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w innych miejscach pamięci zlokalizowanych na dziedzińcu Kościoła przypominających walkę Polaków o niepodległość.

Po złożeniu kwiatów, ksiądz Andrzej Głowa proboszcz miejscowej parafii, odprawił mszę świętą
w intencji Ojczyzny, podczas której, został poświęcony proporzec Jednostki Strzeleckiej 1002.

Następnie, po zakończonej mszy świętej, wszyscy zgromadzeni na niej przemaszerowali pod pomnik poległych Legionistów Piłsudskiego.

Tutaj, po wciągnięciu Flagi Państwowej na maszt i odśpiewaniu Hymnu Narodowego miały miejsce okolicznościowe przemówienia przypominające historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz osobę Józefa Piłsudskiego, które skierowane zostały do zgromadzonych mieszkańców naszego miasta. W dalszej kolejności odczytano Apel Poległych a Kompania Honorowa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oddała salwę honorową.

Na końcu uroczystości przedstawiciele władz samorządowych oraz różnego rodzaju organizacji
i szkół, w tym uczniowie Katolickiego Gimnazjum oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego Im. Św. Ojca Pio, złożyli wiązanki biało czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Legionistów.

Uroczystości uświetniła swoją obecnością Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Smardzewic.

Zgodnie z tradycją, tuż po zakończeniu uroczystości, odbył się również Bieg Niepodległości,
w którym bardzo licznie wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.